Court Volleyball Playoff Schedule

Court Volleyball Playoff Schedule

For Phone Viewing please turn Sideways

 2017-18 Playoff Schedules will be posted once the regular season is complete and all scores are in.

or 2016-2017 Playoff Schedules see below.

2016-17 Monday Evening Court Volleyball League Winners
Congratulations to Dicken’s Cider, Sets AddictsHow I SET Your MotherSandy Clams for winning the NRS Champions Cup, Consolation Cup, C & D Division Final respectively.

2016-17 Wednesday Evening Court Volleyball League Winners
Congratulations to Block you like a Hurricane, Sloppy Sets & To Serve and Penetrate for winning the NRS Champions Cup, Consolation Cup, & Intermediate B division Final respectively.

Everyone makes the playoffs, everyone has the chance to win the NRS Champions Cup (A division) and Consolation cup (B division).

NOTE: Even if you are eliminated from the playoffs you still will have games each week for the remainder of the season.

The highest seed team will always play the lowest seed throughout the entirety of the playoffs.  Good luck to all.

The playoff schedule will be posted once the regular season standings are in for your specific league/ night. 

Monday Evening

Wednesday Evening

T_

_
Monday Evening

2016-17 Court Volleyball Playoff Schedule – Monday Evening
Competitive Intermediate Rec C Rec D
1 Dicken’s Cider 1 Sets Addicts 1 How I SET Your Mother 1 Spikaholics Anonymous
2 Unprotected sets 2 Balls Deep 2 Who gives a hit 2 Balls Deep
3 Team Name 3 Set for life 3 Balls in Your Face 3 Bumpin’ Uglies
4 The Fighting Amish 4 Set That Shit 4 Spiked Punch 4 Blood sugar sets magic
5 Spiked Punch 5 Safe Sets 5 That’s What She set 5 Sandy Clams
6 Wildfire Flammer 6 Net Results 6 Individuals 1 6 We Showed Up
7 Scared hitless
8 Can U DIG It!
March 6th
Quarter Finals
Competitive
Dicken’s Cider 2 vs Unprotected sets 0 7:30 Grapeview Friendly
Team Name 0 vs Wildfire Flammer 2 7:15 Ridley Quarter Final
The Fighting Amish 0 vs Spiked Punch 2 8:15 Ridley Quarter Final
Intermediate
Sets Addicts 2 vs Can U DIG It! 0 6:30 Grapeview Quarter Final
Balls Deep 2 vs Scared hitless 0 9:15 Ridley Quarter Final
Set for life 2 vs Net Results 1 8:30 Grapeview Quarter Final
Set That Shit 2 vs Safe Sets 0 9:30 Grapeview Quarter Final
Rec Division C
How I SET Your Mother 2 vs Who gives a hit 1 6:30 Dalewood Friendly
Balls in Your Face 2 vs Individuals 1 0 9:15 Laura Secord B Quarter Final
Spiked Punch 2 vs That’s What She set 1 9:30 Dalewood Quarter Final
Rec Division D
Spikaholics Anonymous 4 vs Balls Deep 0 7:30 Dalewood Friendly
Bumpin’ Uglies 2 vs We Showed Up 1 9:15 Laura Secord A Quarter Final
Blood sugar sets magic 0 vs Sandy Clams 2 8:30 Dalewood Quarter Final
March 13th No Games
No Games March Break
March 20th
Semi Finals
Competitive
Dicken’s Cider 2 vs Wildfire Flammer 0 7:15 Ridley Semi Final
Unprotected sets 2 vs Spiked Punch 1 8:15 Ridley Semi Final
The Fighting Amish 2 vs Team Name 0 9:30 Grapeview
Intermediate
Sets Addicts 2 vs Set That Shit 0 9:15 Ridley Semi Final
Balls Deep 2 vs Set for life 0 6:30 Power Glenn Semi Final
Safe Sets 2 vs Can U DIG It! 0 9:15 Laura Secord A
Net Results 2 vs Scared hitless 0 9:15 Laura Secord B
Rec Division C
How I SET Your Mother 2 vs Spiked Punch 0 8:30 Power Glenn Semi Final
Who gives a hit 2 vs Balls in Your Face 1 6:30 Grapeview Semi Final
Individuals 1 0 vs That’s What She set 4 9:30 Power Glenn
Rec Division D
Spikaholics Anonymous 1 vs Sandy Clams 2 7:30 Power Glenn Semi Final
Balls Deep 0 vs Bumpin’ Uglies 2 7:30 Grapeview Semi Final
Blood sugar sets magic 0 vs We Showed Up 2 8:30 Grapeview
March 27th
Championship Games
Competitive
Dicken’s Cider 2 vs Unprotected sets 1 7:15 Ridley Championship
Wildfire Flammer 2 vs The Fighting Amish o 8:30 Power Glenn
Team Name 0 vs Spiked Punch 2 9:15 Laura Secord B
Intermediate
Sets Addicts 2 vs Balls Deep 0 8:15 Ridley Final
Set That Shit 0 vs Set for life 2 6:30 Power Glenn 3rd place
Safe Sets 2 vs Net Results 1 9:30 Power Glenn 5th place
Can U DIG It! vs Scared hitless 9:30 Grapeview 8th place
Rec Division C
How I SET Your Mother 2 vs Who gives a hit 1 7:30 Power Glenn Final
Balls in Your Face 2 vs That’s What She set 0 6:30 Grapeveiw
Spiked Punch 1 vs Individuals 1 2 8:30 Grapeview
Rec Division D
Sandy Clams 1 vs Bumpin’ Uglies 2 7:30 Grapeview Final
Spikaholics Anonymous 2 vs We Showed Up 1 9:15 Ridley
Balls Deep 0 vs Blood sugar sets magic 2 9:15 Laura Secord A

asd

_
Wednesday Evening

_

2016-17 Court Volleyball Playoff Schedule – Wednesday Evening
Intermediate Intermediate Rec
A Div. B Div.
1 How I Set Your Mother 1 SOAP 1 Sloppy Sets
2 Volleybrawlers 2 Celtic Crew 2 Flying Squirrels
3 Block you like a Hurricane 3 To Serve and Penetrate 3 I’d hit that
4 Blockbusters 4 Ball Busters 4 Jlee’s Little Wees
5 Three Bump Chumps 5 OutKast
6 Bumping Bangers 6 Individuals 1
7 Ball Smashers
8 Individuals 2
March 1st
Quarter Finals
Intermediate A Div
How I Set Your Mother 2 vs Volleybrawlers 1 8:00 Oakridge Friendly
Block you like a Hurricane 2 vs Bumping Bangers 0 7:30 Prince Of Wales Thorold Quarter Final
Blockbusters 2 vs Three Bump Chumps 1 8:30 Prince Of Wales Thorold Quarter Final
Intermediate B Div
SOAP 2 vs To Serve and Penetrate 1 9:30 Prince Of Wales Thorold Friendly
Celtic Crew 2 vs Ball Busters 0 7:00 Oakridge Friendly
Rec Division
Sloppy Sets 2 vs Individuals 2 0 6:30 Prince Of Wales Thorold Quarter Final
Flying Squirrels 2 vs Ball Smashers 0 9:00 Oakridge Quarter Final
I’d hit that 2 vs Individuals 1 1 9:15 Laura Secoed A Quarter Final
Jlee’s Little Wees 2 vs OutKast 0 9:15 Laura Secoed B Quarter Final
March 8th
Semi Finals
Intermediate A Div
How I Set Your Mother vs Blockbusters 9:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
Volleybrawlers vs Block you like a Hurricane 8:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
Bumping Bangers 1 vs Three Bump Chumps 2 9:15 Laura Secoed A
Intermediate B Div
SOAP vs Ball Busters 7:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
Celtic Crew 0 vs To Serve and Penetrate 2 7:00 Oakridge Semi Finals
Rec Division
Sloppy Sets vs Jlee’s Little Wees 6:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
Flying Squirrels 2 vs I’d hit that 0 9:00 Oakridge Semi Finals
OutKast 2 vs Individuals 2 0 8:00 Oakridge
Individuals 1 1 vs Ball Smashers 2 9:15 Laura Secoed B
March 15th No Games
No Games March Break
March 22nd
Semi Final Make Up Games
Intermediate A Div
How I Set Your Mother 0 vs Blockbusters 2 9:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
Volleybrawlers 1 vs Block you like a Hurricane 2 8:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
Intermediate B Div
SOAP 2 vs Ball Busters 1 7:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
Rec Division
Sloppy Sets 2 vs Jlee’s Little Wees 1 6:30 Prince Of Wales Thorold Semi Finals
March 29th
Championship Games
Intermediate A Div
Block you like a Hurricane 2 vs Blockbusters 1 7:30 Prince Of Wales Thorold Championship Game
Three Bump Chumps 2 vs Volleybrawlers 0 9:00 Oakridge
Bumping Bangers 2 vs How I Set Your Mother 1 8:00 Oakridge
Intermediate B Div
SOAP 1 vs To Serve and Penetrate 2 6:30 Prince Of Wales Thorold Final
Celtic Crew 0 vs Ball Busters 2 9:15 Laura Secoed B 3rd place
Rec Division
Sloppy Sets 2 vs Flying Squirrels 1 8:30 Prince Of Wales Thorold Final
Jlee’s Little Wees 2 vs I’d hit that 1 9:30 Prince Of Wales Thorold 3rd place
OutKast 1 vs Ball Smashers 2 9:15 Laura Secoed A 5th place
Individuals 1 1 vs Individuals 2 2 7:00 Oakridge 7th place

sd1

_
T
sd2

Past Cup Winners

2015-16 Monday Evening Court Volleyball League Winners
Congratulations to Big Tips, Setting Ducks & Balls In Your Face for winning the NRS Champions Cup, Consolation Cup and C Division Final respectively.

2016 Tuesday evening Court Volleyball League Winners
Congratulations to Just Touch It, & Bdiggers in Parris for winning the NRS Champions Cup, Consolation Cup respectively.

2016 Thursday evening Court Volleyball League Winners
Congratulations to Gettn’ Diggy With It for winning the NRS Champions Cup!.