Outdoor Soccer Playoff Schedule

Outdoor Soccer Playoff Schedule

Everyone still has games even if they are eliminated from the Playoffs.
If the score is tied at the end of regulation time penalty shots will decide the winner.

Congratulations to Man Chest Hair United and DJB United for winning the 2015 NRS Champions Cup and Consolation cup respectively for Outdoor Soccer.

Also congrats to TBD- Jesse G for winning the C division finals.

There are no ties for playoff games, if teams are tied at the end of regulation they go straight to penalty kicks.  If teams are playing a friendly they can tie.

2016 Outdoor Soccer Playoff Schedule is Below

  • The Intermediate Division is Playing for the NRS Champions Cup and Trophies
  • The Rec B Division is playing for the NRS Consolation Cup
  • The remaining divisions are playing for bragging within in their Division.

Intermediate Division
This is our top division, teams will be playing for the NRS Champions Cup.  Even though it is our top division please keep in mind it is not a “Competitive” Division, it is coed adult soccer, first priority should be to have fun.

Rec Division
The Rec Division has 32 teams total broken up into 3 groups.  Teams were randomly placed into one of the 3 groups. The “A”, “B” and “C” are used to distinguish between the 3 groups and have nothing to do with skill level or competitiveness of the group.

For the playoffs the rec division has been be broken up into 4 divisions of 8 based on the regular season group standings.  The top 2 teams from each group and the next highest ranked teams (out of all 3 groups) were placed in the “B Division” playing for the NRS Consolation Cup.

The remaining teams were be ranked and placed into Divisions in accordance with the rankings.

The top 8 rankings in the Rec Division will be decided based on the following.

Top 2 teams from each group
The final 2 teams (wild cards) based on

  1. Total Most Points (3 points for a win, 1 for a tie)
  2. Plus minus
  3. Goals for
  4. Head to Head (if applicable)
  5. If everything is equal a coin toss.

Rankings
Of the 8 teams that made it into the B division, teams will be ranked as follows

  • 1st in each group is ranked 1st, 2nd & 3rd accordingly
  • The remaining 5 are ranked 4th, 5th , 6th ,7th, 8th accordingly  
Intermediate Division
1 Man Chest Hair United
2 Shocker Balls
3 Cadillac FC
4 How I Met Your Mata
5 Let’s Get Messi
6 Sorry in Advance
7 Sweat FC
8 Misfits
Rec Division
B Division C Division D Division E Division
1 Arse ‘n All 1 I’d Kick That 1 Beercelona 1 individauls 3
2 AC A Little Silhouette of Milan 2 Game Of hrow-in’s 2 Individuals 4 2 The Indies
3 Spurs 3 For Kicks and Giggles 3 Fake Madrid 3 Liver Fools
4 GoalDiggerz 4 Individuals 6 4 TBD – Jesse G 4 Individauls 5
5 Liquor Pool 5 DBJ United 5 Individuals 1 5 Shotguns
6 Strikers FC 6 Moldy Crows 6 Individauls 2 6 Grandma’s Quilt
7 The Recruits 7 It Just Got messi 7 Black Assassins 7 Kicking and Screaming
8 TNT 8 Newfie Bullets 8 Flying Penguins 8 Hangry Hangry Hippos

_

Sept 11th
Quarter Finals
Intermediate Division
Man Chest Hair United 7 vs Misfits 1 6:00 Berkley 2 Quarter Final
Shocker Balls 4 vs Sweat FC 1 7:15 Berkley 2 Quarter Final
Cadillac FC 6 vs Sorry in Advance 0 8:30 Berkley 2 Quarter Final
How I Met Your Mata 4 vs Let’s Get Messi 1 9:45 Berkley 2 Quarter Final
B Division
Arse ‘n All 3 vs TNT 1 6:00 Westpark 2 Quarter Final
AC A Little Silhouette of Milan 4 vs The Recruits 3 7:15 Westpark 2 Quarter Final
Spurs 1 vs Strikers FC 2 8:30 Westpark 2 Quarter Final
GoalDiggerz 1 vs Liquor Pool 4 9:45 Westpark 2 Quarter Final
C Division
I’d Kick That 4 vs Newfie Bullets 1 3:50 Grantham Lions Quarter Final
Game Of hrow-in’s 0 vs It Just Got messi 1 5:10 Grantham Lions Quarter Final
For Kicks and Giggles 2 vs Moldy Crows 1 6:25 Grantham Lions Quarter Final
Individuals 6 2 vs DBJ United 7 7:45 Grantham Lions Quarter Final
D Division
Beercelona 4 vs Flying Penguins 3 6:00 Westpark 1 Quarter Final
Individuals 4 4 vs Black Assassins 0 7:15 Westpark 1 Quarter Final
Fake Madrid 0 vs Individauls 2 2 8:30 Westpark 1 Quarter Final
TBD – Jesse G 1 vs Individuals 1 5 9:45 Westpark 1 Quarter Final
E Division
Individauls 3 2 vs Hangry Hangry Hippos 0 6:00 Berkley 1 Quarter Final
The Indies 4 vs Kicking and Screaming 2 7:15 Berkley 1 Quarter Final
Liver Fools 5 vs Grandma’s Quilt 2 8:30 Berkley 1 Quarter Final
Individauls 5 0 vs Shotguns 2 9:45 Berkley 1 Quarter Final
Sept 18th
Semi Finals
Intermediate Division
Man Chest Hair United 2 vs How I Met Your Mata 0 3:50 Westpark 1 Semi Finals
Shocker Balls 0 vs Cadillac FC 7 5:10 Westpark 1 Semi Finals
Let’s Get Messi 7 vs Misfits 5 6:25 Westpark 1
Sorry in Advance 7 vs Sweat FC 3 7:45 Westpark 1
B Division
Arse ‘n All 5 vs Strikers FC 2 5:10 Berkley 2 Semi Finals
GoalDiggerz 0 vs The Recruits 4 6:25 Berkley 2
Spurs 4 vs TNT 1 7:45 Berkley 2
AC A Little Silhouette of Milan 1 vs Liquor Pool 4 9:00 Berkley 2 Semi Finals
C Division
Game Of hrow-in’s 3 vs Newfie Bullets 4 3:50 Westpark 1
For Kicks and Giggles 0 vs DBJ United 1 5:10 Westpark 2 Semi Finals
I’d Kick That 2 vs It Just Got messi 5 6:25 Westpark 2 Semi Finals
Individuals 6 1 vs Moldy Crows 0 7:45 Westpark 2
D Division
Beercelona 3 vs Individauls 2 0 5:10 Berkley 1 Semi Finals
Individuals 4 2 vs Individuals 1 5 6:25 Berkley 1 Semi Finals
TBD – Jesse G 8 vs Black Assassins 4 7:45 Berkley 1
Fake Madrid 2 vs Flying Penguins 0 9:00 Berkley 1
E Division
Individauls 3 3 vs Shotguns 8 3:50 Grantham Lions Semi Finals
The Indies 3 vs Liver Fools 11 5:10 Grantham Lions Semi Finals
Individauls 5 2 vs Hangry Hangry Hippos 0 6:25 Grantham Lions
Grandma’s Quilt 3 vs Kicking and Screaming 5 7:45 Grantham Lions
Sept 25th
Championship Games
Intermediate Division
Man Chest Hair United vs Cadillac FC 3:50 Westpark 2 NRS Cup Game
Shocker Balls vs How I Met Your Mata 6:25 Westpark 2 3rd Place
Let’s Get Messi vs Sorry in Advance 7:45 Westpark 1 5th Place
Sweat FC vs Misfits 5:10 Berkley 2 7th Place
B Division
Arse ‘n All vs Liquor Pool 5:10 Westpark 1 Cup Game
AC A Little Silhouette of Milan vs Strikers FC 7:45 Westpark 2 3rd Place
Spurs vs The Recruits 6:25 Grantham Lions 5th Place
TNT vs GoalDiggerz 7:45 Berkley 1 7th Place
C Division
DBJ United vs It Just Got messi 3:50 Westpark 1 Final
For Kicks and Giggles vs I’d Kick That 6:25 Westpark 1 3rd Place
Newfie Bullets vs Individuals 6 6:25 Berkley 2 5th Place
Game Of hrow-in’s vs Moldy Crows 7:45 Berkley 2 7th Place
D Division
Beercelona vs Individuals 1 5:10 Westpark 2 Final
Individuals 4 vs Individauls 2 9:00 Berkley 2 3rd Place
Fake Madrid vs Black Assassins 9:00 Berkley 1 5th Place
TBD – Jesse G vs Flying Penguins 3:50 Grantham Lions 7th Place
E Division
Shotguns vs Liver Fools 5:10 Berkley 1 Final
The Indies vs Individauls 3 6:25 Berkley 1 3rd Place
Individauls 5 vs Grandma’s Quilt 7:45 Grantham Lions 5th Place
Hangry Hangry Hippos vs Kicking and Screaming 5:10 Grantham Lions 7th Place

 

Sept 11th – Quarter Finals

Sept 18th – Semi Finals

Sept 25th – Championship Games

dfsdf